Beyşehir


https://www.konyakultur.gov.tr/images/uploads/images/Bey__ehir-havadan.jpg

Beyşehir to niewielkie miasto w prowincji Konya, w środkowej części Turcji. Z jednej strony otoczone przez jezioro o tej samej nazwie, a z drugiej przez góry Taurus.

Tereny obecnego Beyşehir najprawdopodobniej były zamieszkiwane już od czasów epoki neolitycznej.

Miasto od czasów antycznych zmieniało swoją nazwę wielokrotnie (także w okresie Bizancjum), aby ostatecznie pozostać Beyşehir, dla uczczenia lokalnej dynastii Eşrefoğlu.

W starej części miasta, nieopodal jeziora, znajduje się XIII-wieczny Meczet Eşrefoğlu. Wybudowany w latach 1296-1299, jest unikatowym przykładem wykorzystania drewna, jako materiału konstrukcyjnego (na terenach Azji Mniejszej). Z tego też powodu obiekt od 2011 roku znajduje się na liście oczekujących do wpisania na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Meczet Eşrefoğlu to największy i najlepiej zachowany meczet z drewnianymi kolumnami i dachem na świecie.

W mieście nie można przejść obojętnie obok Jeziora Beyşehir, które jest największym słodkowodnym jeziorem w Turcji. Zajmuje powierzchnię przeszło 650 km² i jest siedliskiem wielu gatunków ptaków wodnych. Na jeziorze znajdują się 32 wysepki. Obszar zbiornika objęty jest ochroną jako Park narodowy. Woda z jeziora wykorzystywana jest do nawadniania okolicznych terenów rolnych.

Innym, cennym zabytkiem Beyşehir jest Taş Köprü – kamienny most wybudowany w latach 1908-1914. Most ma ponad 40 metrów długości, 6 metrów szerokości i stanowi system zapory regulacyjnej. Jest to jeden z pierwszych projektów systemów nawadniania Imperium Osmańskiego.